A pünkösdöt okkal, joggal és szívesen nevezzük az egyház születésnapjának. Ebben azonban benne van annak az elismerése is, hogy a Krisztus által elhívott és a Lélek által szerveződött egyház történetiségének első pillanatától kezdve a különbözőek közössége. Római jövevények, zsidók és prozeliták, krétaiak és arabok, különböző diaszpórákban különböző nyelveket beszélők – akik alig értették egymást, tehát közösséget alig tudtak alkotni – csodát éltek át. A csoda pedig többszörös. Mindannyian értették a tanítványok szavait, sokan érteni akarták e szavak jelentését is, és mintegy háromezren voltak azok, akik elfogadták e szavak meghívó erejét.
Ezzel létrejött a közössége azoknak, akikben ötven nap után tudatosodott a húsvéti csoda, az evangélium győzelme. Ugyanakkor bizonyára e közösséget formáló erőn túl a sokfajta különbözőségük továbbra is megmaradt. Így, különbözőségükben is tudtak Krisztus népe lenni.
Az ember kulturális, érzelmi, értelmi, jellembeli, lelki, anyagi különbözőségének palettája az elmúlt kétezer év alatt bizonyára még tovább színesedett. Ez azonban nem mehet a lényegi közösség rovására. Ezért az egyház népének létéhez tartozik, hogy a Krisztusban való egységet tudatosan megélje, s így az egész lakott föld, az ökumené egyetemességében fogadja és hirdesse az evangéliumot.
A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) ennek jegyében kéri Krisztus Urunk magyar népét, hogy amennyire lehetséges, ökumenikus istentiszteleti, imádságos és/vagy a krisztusi közösséget más formákban kifejező alkalmakon is ünnepelje a Szentlélek kiáradásának, Krisztus egyetlen egyháza életre hívásának szent napját. Ugyanakkor szeretettel ajánljuk mindannyiuk figyelmébe – ha lehetséges, istentiszteleti közösségben való elmondásra is – az alábbi imádságot, amellyel az ökumenikus tanács Teológiai és Keresztyén Egység Bizottsága dicsőíti a Szentháromság Istent, és kéri áldását.
Szíves figyelmükbe ajánljuk az Egyházak Világtanácsa pünkösdi üzenetét is, amely ebben az esztendőben kifejezetten a gazdasági igazságtalanság és az ebből származó válság gyógyulását reméli a Lélek megérintő erejétől.
Áldott pünkösdöt kíván.
Dr. Bóna Zoltán, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának főtitkára
Mennyei Atyánk a Jézus Krisztus által!
Hálát adunk neked, hogy egykor Szentlelkedet adtad a sokféle embernek, akik így nemcsak hallották, hanem értették is a felséges dolgaidról mondottakat. Hála neked, hogy követeid az evangéliummal és Lelked erejével – amint szerte a világon, úgy – ezer éven át a mi népünknek is hirdették hatalmadat és irgalmadat, s ebből sokan – római katolikusok, ortodoxok, evangélikusok, reformátusok vagy más protestánsok – vigasztalást és erőt merítettek. Mindezt megadtad nemcsak kedvező körülmények között, hanem megpróbáltatások idején is. Ma is megnyitod az emberek szívét és értelmét, és az evangélium a Lélek erejével életeket újít meg. Urunk, hálát adunk neked.
Urunk, hallgass meg minket!
Dicsőítünk téged, hogy a sokféle embernek – római katolikusoknak, ortodoxoknak, reformátusoknak, evangélikusoknak vagy más protestánsoknak – az egy keresztségben és az egy Lélek által ma is bűnbocsánatot és új életet nyújtasz, mert azt akarod, hogy minden ember az igazság ismeretére eljusson és üdvözüljön. Magasztalunk, hogy nem emberek valamely csoportjához kötöd magadat, hanem jelen vagy mindenütt, ahol Krisztus evangéliumát tisztán hirdetik. Istenünk, te nagyobb vagy a mi szívünknél: lebontod az emberi válaszfalakat. Áldunk téged, hogy felhasználsz bennünket, esendő embereket, akik magunk is irgalmad megújító kegyelmére szorulunk. A te Lelked avatja eszközöddé és szenteli Krisztus Urunk testévé hitbeli közösségeinket is. Urunk, dicsőítjük szent nevedet.
Urunk, hallgass meg minket!
Bűnbánattal megvalljuk újra és újra kísértő kérdésünket, hogy ki az első és a nagyobb. Amikor így teszünk, akkor nem Krisztus Urunk szava és példája vezet. Akkor nem mások javára, hanem megelőzésére használjuk a tőled kapott ajándékokat. Mindezzel arról tanúskodunk – legyünk akár római katolikusok, ortodoxok, evangélikusok, reformátusok vagy kisebb egyházak tagjai –, hogy gondolatainknak, szavainknak és tetteinknek nem a te akaratod az egyetlen mértéke, s hogy nem mindennél jobban szeretünk téged, és embertársainkat sem szeretjük úgy, mint magunkat. Urunk, könyörülj rajtunk.
Urunk, hallgass meg minket!
Könyörgünk, mennyei Atyánk, hogy a sok népből elhívott egyház szerte a földön és ebben a hazában abban növekedjék, aki a fő, a Krisztusban. Ne csupán hagyományokat ápoljunk, hanem újjászülessünk Lelked ereje által. Az egy keresztséget egész életre szóló ajándékként és erőforrásként tartsuk számon. Lelked győzze le bennünk a bátortalanságot, tunyaságot és önelégültséget, hogy az értetlenkedő világban vagy éppen üldözések közepette is hirdessük az evangéliumot. Győzd le bennünk az ellenállást, hogy odaadóan kövessük Krisztust. Törekedjünk hivatásunk teljesítésére, és Isten eljövendő országára tekintve éljünk reménységben. Add, hogy szívesen hallgassuk és tanuljuk igédet; hogy jobban megbecsüljük az úrvacsora ajándékát, és növekedve újuljon meg úrvacsorai közösségünk; hogy legyünk mind tevőlegesen is hitbeli közösségünk tagjai; hogy mi, a te néped, egyházaink, vezetőink és gyülekezeteink ne vetélytársaknak vagy ellenfeleknek, hanem Krisztus egyetlen egyháza tagjainak tekintsük egymást és magunkat.
Urunk, add meg mindezt kegyelmesen nekünk és Krisztusban testvéreinknek a pünkösdi Szentlélek kiáradásával.
Urunk, hallgass meg minket az Úr Jézus Krisztusért, a Szentlélek által kérünk!
Ámen.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése